Єврейський погром у Маріуполі 1905 року: контекст, перебіг, наслідки
DOI:
https://doi.org/10.34079/2226-2830-2024-15-40-45-58Ключові слова:
революція 1905 р., погром, єврейська громада Приазов’я, іудаїзм, «чорносотенці», revolution of 1905, pogrom, Jewish community of the Azov region, Judaism, «The Black Hundreds»Анотація
Стаття присвячена дослідженню трагічної сторінки в історії єврейської громади Маріуполя в дорадянські часи - погрому 1905 року. Аналізуються причини та контекст цієї події, перебіг та наслідки.
Події погрому розглядаються в контексті Першої російської революції, що розпочалася в січні 1905 року.
Особливу увагу приділено співвідношенню політичних і національних мотивів у діях учасників зіткнень: протистояння двох сил революційної та антиреволюційної спрямованості.
Досліджуються свідчення джерел про участь і ступінь залучення до зіткнень монархічних сил, представлених прихильниками так званого «Союзу російського народу» (чорносотенцями), серед яких були дуже популярні антисемітські ідеї. З іншого боку, проаналізовано особливості участі збройних загонів єврейської самооборони та робітничого руху Маріуполя в подіях погрому. На основі наявних джерел проаналізовано особливості перебігу подій погрому, їх послідовність та наслідки.
На основі знайдених та систематизованих даних, отриманих з метричних книг маріупольської синагоги, автор вперше подає інформацію про жертви цього погрому та їх родини.