ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ СОЦІАЛЬНО-ПРАВОВИХ ПРОБЛЕМ РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА В УКРАЇНІ

Автор(и)

  • Олена Вадимівна Бражко доктор наук з державного управління, професор, професор кафедри публічного управління та адміністрування, Навчально-науковий інститут управління Маріупольського державного університету https://orcid.org/0009-0001-5909-4481
  • Аліна Олексіївна Надежденко кандидат наук з державного управління, доцент кафедри публічного управління та адміністрування, Навчально-науковий інститут управління Маріупольського державного університету https://orcid.org/0000-0002-1774-5952

DOI:

https://doi.org/10.34079/2226-3047-2023-14-27-7-15

Ключові слова:

соціальне підприємництво, громадянське суспільство, соціально-правові проблеми, правові чинники, законодавство, правове регулювання, розвиток, social entrepreneurship, civil society, socio-legal problems, legal factors, legislation, legal regulation, development

Анотація

Стаття присвячена формулюванню та обґрунтуванню послідовно взаємопов’язаних теоретичних висновків щодо основних тенденцій соціально-правових проблем соціального підприємництва в Україні та шляхів підтримки розвитку і сприяння соціальному підприємництву в Україні. Зазначено, що нинішні виклики українського суспільства, такі як війна та внутрішньо переміщені особи, створюють ще більше підстав для зміцнення соціальних підприємств і саме соціальне підприємництво може бути ефективною формою такої допомоги.

У дослідженні акцентується увага на загальних правових проблем, пов'язаних з недостатнім рівнем підприємницької діяльності, на недоліках законодавства, що регулює підприємництво в Україні. Визначено кілька стандартних вимог для того, щоб бути визнаним соціальним підприємством європейськими інвесторами та іншими організаціями: по-перше, треба бути підприємцем. Як виняток, можна здійснювати соціальну місію в рамках громадської або неприбуткової організації; по-друге, підприємство повинно мати справді соціальну мету, і ця мета має бути чітко прописана в його статуті або інших корпоративних документах.

Підкреслено, що без відповідної правової бази соціальні підприємства можуть зіткнутися з труднощами у визначенні своєї правової структури і, як наслідок, не зможуть повною мірою виконувати свою соціальну та економічну місію. Натомість встановлення правового статусу та правових стандартів сприятиме сталому розвитку соціальних підприємств, створенню сприятливого середовища для їхньої діяльності та збільшенню їхнього внеску в розвиток українського суспільства. Крім того, відсутність чіткості в правовому регулюванні діяльності соціальних підприємств є важливим фактором, що перешкоджає їх повноцінному розвитку, оскільки призводить до невизначеності в їх діяльності та може обмежити їх здатність залучати інвестиції або отримувати фінансову підтримку.

Посилання

Бєлов, Д.М. та Росул, Н.О., 2022 Соціальне підприємництво в механізмі реалізації конституційних прав та свобод людини та громадянина. Аналітично-порівняльне право, 5, с. 22–25.

Бєлова, М.В. та Гусейнова, С.З., 2022. Соціальне підприємництво як реалізація соціальної функції держави. Аналітично-порівняльне право, 5, С.33–35.

Волкова, М.В. та Шевченко, В.С., 2016. Роль соціального підприємництва у забезпеченні сталого розвитку України. Соціальна економіка, 1, с. 25–29.

Горин, В. П. та Булавинець, В. М., 2021.Соціальне підприємництво як інструмент диверсифікації фінансування соціальної політики. Агросвіт, 15, с. 29–35.

Доброва, Н. В., 2015. Соціальне підприємництво. Економічні інновації, 59, с. 112–117.

Коленда, Н. В., 2017. Соціальне підприємництво та соціально відповідальний бізнес в системі забезпечення соціальної безпеки населення: монографія. Луцьк: Терен.

Мозговая, Н. А., 2022. Розвиток соціального підприємництва як один з чинників поствоєнного відновлення України. Актуальні проблеми приватного права в умовах євроінтеграційних процесів в Україні: матер. науково-практ. семінару (м. Львів, 11 листопада 2022 р.). Львів.

Сіренко, Н.М. та Лункіна, Т.І., 2016. Соціальне підприємництво в Україні: основні аспекти. Сталий розвиток економіки, 1, с. 5–10.

Смаль, В. та Кокоть, В., 2017. Що слід знати про соціальне підприємництво. Підручник. Київ.

Херсонська районна військова адміністрація, 2023. Соціальне підприємництво як відповідь суспільства на соціальні потреби. [online]. Доступно: <https://khersonrda.gov.ua/2023/09/30/soczialne-pidpryyemnycztvo>.

Byelov, D., 2022. Social entrepreneurship as a modern institute of business and human interaction. European Socio-Legal and Hu- manitarian Studies, 2.

Завантаження

Опубліковано

24.06.2024

Номер

Розділ

Статті