Криміналізація окремих форм колабораційної діяльності в контексті міжнародного гуманітарного права
DOI:
https://doi.org/10.34079/2226-3047-2024-14-28-88-97Ключові слова:
колабораційна діяльність, злочинна колаборація, міжнародне гуманітарне право, права та свободи особи, кримінальна відповідальність, collaboration activities, criminal collaboration, international humanitarian law, individual rights and freedoms, criminal liabilityАнотація
Статтю присвячено дослідженню окремих питань щодо встановлення відповідності норми про кримінальну відповідальність за вчинення колабораційної діяльності міжнародному гуманітарному праву. Зокрема автором було зроблено спробу спростувати та контраргументувати поширену нині тенденцію критики положень ст. 111-1 КК України в контексті невідповідності її основним положенням міжнародного гуманітарного права, а також порушень прав громадян України, які нібито змушені були в цілях виживання вчиняти дії, що утворюють склад кримінального правопорушення, передбаченого зазначеною нормою. Базовою нормою в цьому питанні є ст. 43 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додатку до неї: Положення про закони і звичаї війни на суходолі, відповідно до якої, з фактичним переходом до рук окупанта повноважень легітимної влади він вживає всіх залежних від нього заходів для того, щоб, по можливості, відновити і забезпечити громадський порядок і безпеку, дотримуючись існуючих у країні законів, за виключенням, коли це абсолютно неможливо. Доведено, що переважна більшість форм діяльності державою-агресором, яка здійснюється на окупованих територіях, прямо суперечить нормам міжнародного гуманітарного права.
На підставі ґрунтовного аналізу встановлено і доведено, що більшість форм колабораційної діяльності є способами злочинної взаємодії з державою-агресором в її діяльності, яка провадиться на порушення норм міжнародного гуманітарного права. А, тому, враховуючи, що таку діяльність спрямовано на руйнування елементів суверенітету України та встановлення управління держави-агресора на тимчасово окупованих територіях, Держава України здійснює притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які вчинили колабораційну діяльність, не порушуючи норми міжнародного гуманітарного права. Разом із цим автор погоджується із необхідністю суворого дотримання норм чинного законодавства при протидії колабораційній діяльності та недопущення розширювального тлумачення положень ст. 111-1 КК України. Відновлення повного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях та подальші стабілізаційні заходи є найбільш прийнятним способом забезпечення прав та свобод осіб, що певний час знаходились під владою держави-агресора.
Посилання
Закон України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України № 1207-VII від 15.04.2014 р. Верховна Рада України [онлайн] Доступно: <https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1207-18#Text > (Дата звернення 09.12.2024).
Колхун, Н., 2023. Закон про колабораційну діяльність в Україні [онлайн] Доступно: <https://justtalk.com.ua/post/zakon-pro-kolaboratsijnu-diyalnist-v-ukraini-#_ftnref6> (Дата звернення 08.12.2024).
Малюк В.В. (ред.) 2023, Злочинна колаборація в умовах збройної агресії: практич. порадник з кримінально-правової оцінки та розмежування, Алерта, Київ.
Наумюк, С.А. (ред.) 2024, Злочини проти основ національної безпеки України: кримінально-правова кваліфікація в умовах війни (науково-практичний коментар), Алерта, Київ.
Синюк, О. та Луньова О. 2023. Колабораційна діяльність і пособництво державі-агресору: практика застосування законодавства та перспективи його удосконалення. Аналітичний звіт. Центр прав людини ZMINA. [онлайн] Доступно: <https://zmina.ua/wp-content/uploads/sites/2/2023/10/colaboration_web_ukr-1.pdf> (Дата звернення 07.12.2024).
Рада Європи, 1950. Європейська Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод. Верховна Рада України [онлайн] Доступно: <https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_004#Text> (Дата звернення 09.12.2024).
Сокуренко, В.В. та Орлов, Ю.В. 2024. Колабораційна діяльність в контексті міжнародного гуманітарного права: окремі аспекти правозастосування. Вісник Кримінологічної асоціації України. 3 (32), с. 80-93.