Муніципальна реформа в умовах воєнного стану України: законодавче регулювання та проблеми реалізації
DOI:
https://doi.org/10.34079/2226-3047-2023-13-26-47-58Keywords:
реформа, муніципальна реформа, європейська інтеграція, місцеве самоврядування, децентралізація, reform, municipal reform, European integration, local self-government, decentralizationAbstract
У статті розглянуто теоретико-правові підходи щодо визначення проблемних аспектів законодавчого регулювання та практики реалізації муніципальної реформи в Україні в умовах воєнного стану. Звернена увага на те, що навіть в умовах воєнного стану, визначена подальша необхідність у реформуванні місцевого самоврядування як невід’ємної передумови та чиннику виконання стратегічного курсу держави – інтеграції у Європейський Союз. Звертається увага на те, що муніципальна реформа це процес, що включає певний комплекс організаційно-правових заходів, які призводять до суттєвих змін у системі місцевого самоврядування, зумовлених суспільними потребами та засадами формування ефективного місцевого самоврядування за європейськими стандартами (децентралізація та субсидіарність), спрямованих на задоволення інтересів громадян відповідної території в усіх сферах життєдіяльності та узгодження інтересів держави та територіальних громад.
Проаналізовано проблеми законодавчого регулювання та практики реалізації муніципальної реформи та наголошено на тому, що у сьогоднішніх непростих умовах критично важливо, продовжувати законотворчу діяльність над вдосконалення розвитку інститутів місцевого самоврядування, пов’язаних перш за все з євроінтеграційними процедурами та комплексом післявоєнної відбудови держави. Встановлено, що першим напрямком очевидно є територіальний концепт, що, у свою чергу, потребує чіткої визначеності та конкретизації стосовно порядку, підстав, критеріїв післявоєнного формування територіальних громад та законодавчого визначення їх адміністративних центрів. Другий напрямок прямо пов’язаний із обсягом компетенції органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади та їх посадових осіб, адже на сьогоднішній день все також актуальною залишається низка невирішених проблем. Третій напрям спрямований, насамперед, на збільшення обсягу фінансових можливостей органів місцевого самоврядування, необхідних для реалізації ними законодавчо визначених повноважень. Значною важливістю характеризуються питання адміністрування та надання доступу до місцевих податків та зборів, зокрема це перегляд питання про податок на доходи фізичних осіб.
References
Вишняков, О. К., 2006. Основа спільного правового середовища України та Європейського Союзу. Наукові праці Одеської національної юридичної академії, Т. 5, с. 262–267.
Горбатенко, В. П. 2003. Реформа. В : Юридична енциклопедія: в 6 тт. Київ: «Українська енциклопедія» імені М. П. Бажана. Т. 5: П – С
Іваненко, Г. В., 2007. Конституційна модель правової держави: шляхи її удосконалення і реалізації. Кандидат наук. Дисертація. Нац. універститет внутрішніх справ. Київ.
Камардіна, Ю. В., 2020. Муніципальна реформа в Україні та державах-членах Європейського Союзу в умовах європейської міждержавної інтеграції: порівняльно-правове дослідження. Кандидат наук. Дисертація. Інститут Законодавства Верховної Ради України. Київ.
Кравченко, В. В., 2014. Проблеми законодавчого закріплення компетенції місцевого самоврядування в контексті реформ місцевого самоврядування в Україні. Аспекти публічного управління, 11–12 (13–14), с. 13–21.
Краснікова, О. В., 2004. Конституційна відповідальність в системі захисту правового статусу суб'єктів місцевого самоврядування. Кандидат наук. Дисертація. Одеська національна юридична академія. Одеса.
Кремена, О. Л., 2014. Проблеми децентралізації в Україні. Молодий вчений, 12 (15), с. 265-268.
Курко, М. Н., 2004. Діяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо європейської інтеграції: організаційно-правові засади. Кандидат наук. Дисертація. Національний університет внутрішніх справ. Харків.
Майданник, О. О., 2017. Становлення та розвиток Української моделі місцевого самоврядування. Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Київ, 8 грудня 2017 р.). Київ: ТОВ «Підприємство ВІ.ЕН.ЕЙ», с. 36-42. Доступно: <https://www.socosvita.kiev.ua/sites/default/files/Tezy_conf_08_12_17_site.pdf> (дата звернення:12.11.2023).
Серьогін, С. М. та Гончарук, Н. Т., 2015. Теоретичні засади та основні напрями реформування місцевого самоврядування й децентралізації влади в Україні. Юридичний науковий електронний журнал, 4, с. 111–120.
Скопненко, О. І. та Цимбалюк, Т. В., 2006. Сучасний словник іншомовних слів: близько 20 тис. слів і словосполучень. Київ : Довіра.
Скрипнюк, О., 2010. Теоретичні засади реформування системи місцевого самоврядування в Україні на сучасному етапі. Юридична Україна, 1, с. 10-15.
Татарин, Н. Б. та Войтович, В. В. 2017. Місцеві бюджети як фінансова база місцевого самоврядування. Науковий вісник Ужгородського національного університету, 11, с. 159–162.
Kelbia, S., Zakharchyn, N, Samilo, A., Koveino, Y., Pundor, I. and Shyshko, V., 2021. The rule of law as a fundamental principle of the functioning of the legal system of democratic countries. AD ALTA: Journal of interdisciplinary research, 11(2), Special Issue XXІ, pp. 113–117. Available at: <http://www.magnanimitas.cz/ADALTA/110221/papers/A_19.pdf>.