Способи утворення неологізмів у новогрецькій мові та їх структура в умовах глобального інформаційного простору
DOI:
https://doi.org/10.34079/2226-3055-2024-17-30-71-78Keywords:
абревіація, інтелектуалізація, інформаційне суспільство, калькація, композиція, метафоризація, неологізм, неологізація, префіксація, суфіксація, цифровізація, abbreviation, intellectualization, information society, calque, composition, metaphorization, neologism, neologization, prefixation, suffixation, digitizationAbstract
Надшвидкий темп розвитку сучасного інформаційного суспільства, що характеризується цифровізацією, призводить до тісних та сталих міжмовних та міжкультурних контактів, які спричиняють появу нових слів у багатьох мовах та високий темп їх засвоєння мовами-реципієнтами. Новогрецька мова, як і інші мови, перебуває у постійному русі, змінах, динаміці. Найбільш чутливо реагує на всі суттєві та не дуже зміни у соціальній, культурній і політичній сферах лексичний шар, що є найрухливішим шаром мови, який надшвидко відповідає на мовленнєві зрушення та, відповідно, мовні зміни.
Шляхи проникнення, способи засвоєння та творення, особливості функціонування та впливу на оновлення лексичного складу є основою для подальшого ґрунтовного всебічного аналізу процесів та закономірностей часового руху лексичного складу новогрецької мови та її загального оновлення, що є предметом вивчення запропонованого дослідження. Явище неології у новогрецькій мові насамперед відображає потреби сучасного суспільства та шляхи його адаптації до нових світових реалій; процес неологізації у новогрецькій мови безумовно впливає на мовний ландшафт і сприяє так званому явищу інтелектуалізації мови, коли у ній збільшується кількість абстрактних назв явищ, процесів.
У новогрецькій мові неологізми утворюються різними способами, серед яких виділяються шість основних. Ці методи можуть комбінуватися для створення нових слів, дозволяючи мові розвиватися та адаптуватися до сучасних реалій. Структура неологізмів може варіюватися від простих до складних, в залежності від того, який спосіб утворення використовується та наскільки відмінна ця нова форма від вже наявних слів у мові. Як правило, одні слова утворюються на базі інших. Об'єктами словотворення є похідні слова, оскільки заради них відбувається словотворчий процес. Для цього в мові існують такі словотворчі засоби: твірні слова, словосполучення, твірні основи, форманти, до яких належать словотворчі афікси.
References
Бібліографічний список
Клименко, Н. Ф., 2010. Неологізми у різних стилях української та новогрецької мов. Українська елліністика. К.: Видавничий дім Дмитра Бураго.
Пічахчи, О. В., 2015. Неологізми як засіб інтелектуалізації новогрецької мови. Мовні і концептуальні картини світу, 2, с. 69–76.
Пічахчи, О. В., 2020. Тенденції неологізації новогрецької мови. Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія: Філологія, 10, с. 133–136.